Gastroskopia - jak przygotować się do badania

lekarze specjaliści > Gastroskopia > Gastroskopia - jak przygotować się do badania

Specjaliści Radzą

Gastroskopia - jak przygotować się do badania

Gastroskopia jest badaniem mającym na celu diagnozę przewodu pokarmowego. Gastroskopia umożliwia wykrycie takich chorób jak: wrzody żołądka i dwunastnicy, rak przełyku, żołądka, żylaki, zapalenie błony śluzowej żołądka itp. Zabieg gastroskopii polega na wziernikowym badaniu przewodu pokarmowego, toteż absolutnie na ok. 8-10 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać pokarmów ani pić wody. Jeżeli gastroskopia planowana jest na godziny poranne to wówczas absolutnie nie wolno jeść śniadania ani nic pic. Jeżeli z kolei zabieg zaplanowany jest na godziny popołudniowe wówczas rano można zjeść lekkie śniadanie ale potem przez co najmniej 8 godzin już nic nie spożywać. Jednak najczęściej badanie to jest wykonywane w godzinach porannych zatem zaleca się zjedzenie kolacji przed 18 i pojawianie się na zabiegu zupełnie na czczo. To właściwie jedyne zalecenia przed badaniem. Podczas badania smaruje się pacjentowi gardło lidnokainą i prosi się go o położenie na lewym boku. Między zęby wkładany jest ustnik, który chroni gastroskop przez przypadkowym przegryzieniem. Następnie wprowadzany jest gastroskop do przełyku, tutaj wymagana jest współpraca z lekarzem, ponieważ musimy wykonać odruch połykania oraz miarowo oddychać i spokojnie leżeć. Samo diagnostyczne badanie gastroskopowe trwa ok. 5-10 minut. Po badaniu pacjent musi chwilę odpocząć w poczekalni i może udać się do domu. CO ważne bezpośrednio po badaniu absolutnie nie wolno spożywać pokarmów, ponieważ działa jeszcze środek znieczulający, który powoduje, że niekontrolowany jest odruch połykania. Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym ale dość nieprzyjemnym.

Medserwis

Gastroskopia - pozostałe artykuły

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl