Gastroskopia

MEDserwis.pl >Gastroskopia

Gastroskopia

Gastroskopia - badanie przewodu pokarmowego i żołądka. Gastroskopia to wziernikowanie za pomocą gastroskopu - elastycznej rurki zakończonej układem optycznym. To metoda badania pozwalająca na ocenę błony śluzowej żołądka pod kątem ewentualnych krwawień, owrzodzeń, zmian nowotworowych. Przygotowanie: na kilka godzin przed badaniem nie należy przyjmować posiłków ani pić płynów. Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym.

MEDserwis polecaGastroskopia

Gastroskopia - diagnostyka układu trawiennego

Gastroskopia jest to badanie e.ade-sk-epewe, które umożliwia dokładną analizę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Można wówczas obejrzeć przełyk, żołądek oraz dwunastnicę. Gastroskopia pozwala na pobranie materiału od badania histopatologicznego, cytologicznego, wykonanie posiewów a także ocenę obecności bakterii Helicobacterpylon, za pomocą bezpośredniego badania tzw. testu urazowego. Badanie może być wykonywane w celach diagnostycznych a także terapeutycznych, np. usuwanie ciał obcych, usuwanie polipów czy tamowanie krwawień. Gastroskopia jest badaniem bezbolesnym, krótkotrwałym i całkowicie bezpiecznym. Może być przeprowadzane W warunkach szpitalnych jak również ambulatoryjnie. Niezbędna jest natomiast zgoda pisemna pacjenta, gdyż gastroskopia jest zaliczana do badań inwazyjnych, ingerujących w jamy ciała. Wskazań do gastroskopii jest wiele. Przede wszystkim gdy występują zaburzenia w połykaniu, gorączka, niedokrwistość, krwiste wymioty, bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, wzdęcia, zgagi zwłaszcza u osób powyżej 45 roku życia. Gastroskopia jest niezbędnie wskazana wówczas, gdy istnieje podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, podejrzenie choroby nowotworowej, czy podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego. Pacjent przed badaniem musi być na czczo, albo gdy został spożyty posiłek przynajmniej 6 godzin wcześniej.
Badanie wymaga pisemnej zgody pacjenta. Pacjent po krótkim odpoczynku po badaniu może udać się do domu. W przypadku zastosowania krótkiego znieczulenia ogólnego pacjenta musi odebrać osoba towarzysząca po upływie ok. 2 godzin od momentu wykonania badania (Medserwis.pl)

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [p] => 1 [cc_f] => 1073 )